BlogFacebookSosyal Ağlar

Facebook Reels Nedir ve Nasıl Kullanılır?

facebook reels özelliği
Facebook reels özelliği

Meta yani eski adıyla Facebook şirketi, Facebook reels özelliğini ülkemiz için kullanıma açtı. Farklı ülkelerde deneme aşamasında olan reels, bundan sonra Türkiye’de de kullanılabilecek.

İnstagram’ın Tiktok’a karşı çıkardığı reels zamanla geniş kitlelere ulaşmış ve sevilmişti. Hal böyle olunca da İnstagram’ın benim ve çoğu kişinin en sevdiği özelliklerinden biri olan reels, facebook’a da gelmiş durumda. Artık instagram’da olduğu gibi facebook’ta da reels videoları paylaşabiliriz. Zaman geçirmek için birebir…

Facebook dünyada hala aktif olarak kullanılan sosyal medyaların başında gelmekte. Yeni güncellemeler ve geliştirmelerle kitleyi elde tutmak isteyen facebook bakalım reels konusunda ne kadar başarılı olacak.

Facebook Reels Nedir?

Facebook reels, 15 ve 30 saniyelik kısa videolar oluşturabildiğimiz video formatı olarak adlandırabiliriz. Videolara müzikler, efektler ekleyebilir çeşitli düzenlemeler yapıp eğlenceli videolar ortaya çıkarabilirsiniz. Tıpkı instagram reels gibi.

Bu videoları Haber Kaynağı’nda veya Gruplar’da paylaşabilirsiniz. Şimdilik sadece mobil uygulamada çalışmaktadır. Bir süre sonra web sürümüne de geleceğini düşünmekteyim. Yakın bir zamanda da instagram reels ile entegresini sağlanırsa tadından yenmez. Ayrıca bu videolardan gelir elde edebilirsiniz. Facebook Reels doğrudan para kazanma seçenekleri de sunacakmış. (Ne zaman bilmiyorum.)

Facebook Reels Nasıl Kullanılır?

facebook reels nasıl paylaşılır
facebook reels paylaşma
 • Anasayfada “Ne düşünüyorsun?” yazan yerin altındaki “Reels Videosu” basın.
 • Sol alta basarak galeriden bir video seçin veya kayıt butonuna tıklayarak bir reels kaydedin.
 • Düzenleme yapacaksanız ekranın sağında yer alan ses, yazı kes butonlarından yapın ve ileri diyin.
 • İstiyorsanız Reels videosuna bir açıklama ekleyip, “Reels Videosunu Paylaş” dokunun.
facebook reels nasıl kullanılır
facebook reels nasıl atılır

Gördüğünüz gibi facebook reels atma gayet kolay. Zaten çoğumuz instagram’dan aşinayız.

Ülkemizde artık belli bir yaş ortalamasının üzerinde olanların kullandığı, Z kuşağının pek fazla ilgi göstermediği Facebook dünyada hala en aktif kullanılan sosyal ağ. Gözlemlediğim ve okuduğum yorumlar kadarıyla birçok kişi Facebook reels özelliğini gereksiz bulmuş. Facebook’un artık gruplardan ibaret olduğunu savunanlar bunun facebook’a bir şey katmayacağını düşünüyor. Ama bence instagram reels gibi facebook reels’in de zamanla sevileceğini düşünmekteyim.

Evet bu yazımızda Facebook reels özelliği hakkında bahsettim. Facebook reels nedir ve Facebook reels nasıl paylaşılır kısaca anlatmaya çalıştım. Bu yeni özellik hakkında sizin de görüşlerinizi merak etmekteyim, yorumda belirtebilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

4 thoughts on “Facebook Reels Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • Nilay

  Merhabalar facebook reels videolarinin yaninda bir de “haber kaynağı” adı altında olan ilk 4 5 tanesi arkadaşlarin videolari sonrasindakiler başka videolar. O başka videolardan nasil kurtulabilirim? Destek verirsen sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba, arkadaşlarınız dışındaki videolar sizin takip ettiğiniz sayfaların hikayeleri sanırım. Yani siz o sayfaları takip ettiğiniz için onları görüyorsunuz. Onları almak istemiyorsanız teker teker üzerine basılı tutup hikayeyi sessize al diyebilirsiniz. O sayfaların paylaştığı hiçbir hikayeyi bir daha görmezsiniz. Eğer “Reels” kısmındaki videolardan bahsediyorsanız onları bildiğim kadarıyla kapatamazsınız.

   Yanıtla
   • Murat

    Hocam benim facemde ne düşünüyorsunuzun altında reels video ikonu yok baska hesap acarsam aynı telefonda cıkıo ama eski hesabı da bi türlü cık ıyor

    Yanıtla
 • Nilay

  Haber kaynağı değil hikayeler adi altindaki videolar. Yanlış söylemişim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir