BlogUncategorized

Neden SEO Eğitimi mi?

seo eğitimi
Ayhan Karaman Uygulamalı online seo eğitimi

Evet seo eğitimi, bugünkü konumuz bu. Uzun yıllardır Seo‘yla ilgilenen biri olarak gerek internet ortamında gerekse yüz yüze olarak birçok eğitimi aldım. Bunların çoğu A’dan Z’ye ya da sıfırdan ileriye gibi başlıklar altında olsa bile genel olarak hepsi temel düzeydeydi. Bu işi yüzeyselden çok, incelikleriyle anlatan, site performansı artırmanın yanında bu işi denetleyebilecek seviyeye gelmeyi amaçlayan bir eğitime Ayhan Karaman ile rastladım.

Bir web sitesi açtığımızda ya da açmak istediğimizde yaptığımız araştırmalarda hep Seo kavramıyla karşılaşırız. Bir web sitesi sahibi olduğumuzda ise; “Siteme kimse girmiyor, blog yazılarımı kimse okumuyor, ürünlerimi kime satacağım” gibi düşünceler ve sorunlarla boğuşuruz. İşte bu gibi durumlarda arama motoru optimizasyonu bizim kurtarıcımız olur. Kolay gibi görülse de yapılması uzun süren ve meşakkatli bir çalışmadır. Kaliteli ve doğru bir seo eğitimi alarak bu durumun üstesinden gelebiliriz. 

Bu yazımızda kimden ve nasıl bir kaliteli eğitim alırız, Neden bu kadar önemli ve ne işimize yarar kısaca değinerek aklımızdaki tüm soruların cevabını vermeye çalışacağım.Bu yazıyı baştan sona okuyarak, hem arama motoru optimizasyonun ne işe yaradığını hem de eğitimde doğru kişiyi bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Biraz uzun bir yazı olacak gibi. İlk olarak nedir bu seo? Ne işe yarar bu SEO denilen şey? diyerek konuya başlayalım. 

SEO Nedir? 

Bu kavram İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşur yani Türkçesiyle Arama motoru optimizasyonudur. Web sitelerinin arama motorlarında gerekli teknik, kural ve yöntemlerle optimize edilerek üst sıralara çıkmasını hedefler. Bir web sitesinin istenilen kelimede arama motorlarında yükselmesi için gereklidir. Seo (arama motoru optimizasyonu), sitemize daha fazla trafik elde etmek, organik aramalarda daha yukarılarda olmak için yaptığımız çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar bize birçok fayda sağlar. Seo çalışmalarının faydalarını şöyle sıralayabiliriz; 

  • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. 
  • Yüksek dönüşüm oranı verir. 
  • Marka bilinirliğini arttırmaya yardımcı olur. 
  • Sitemize organik trafik sağlar. 
  • Web sitemizi hızlandırarak mobil dostu olmasını sağlar. 
  • Reklam maliyetlerini düşürür. 

Hep arama motoru dedik, iyi de ne ki bu arama motoru diyenleri duyar gibiyim. Kısaca arama motoru; isminden de anlaşılacağı üzere internet ortamında merak ettiğimiz ya da ulaşmak istediğimiz bilgiye erişim sağlamak amacıyla kullandığımız yazılımlar diyebiliriz. Bunlara örnek olarak Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi siteleri gösterebiliriz. Dünyada en çok kullanılan arama motoru ise hepimizin sık kullandığı Google amcamızdır. 

Seo üst sıralarda olmak için yaptığımız çalışmalar bütünüdür dedik. Bu bütün birçok çalışmayı beraberinde getirir. Bunu temel olarak ikiye ayırırız; Site içi Seo(On Page Seo) ve Site Dışı Seo (Off Page Seo). Bu iki terimde kendi içinde alt başlıklara ayrılır. Bunlara bu konuda değinmeyeceğim çünkü çok ayrıntı gerektiren bir konu. Bıraktığım bu adresten daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz: https://www.ayhankaraman.com/seo/ Şimdi gelelim neden seo yapmalıyız. 

Neden Seo?

İnternetin kullanımının yaygınlaşıp birçok internet sitesinin açılmasıyla SEO büyük bir önem kazanmıştır. Hal böyle olunca Arama motorları algoritmalarını sürekli geliştirip, güncelleyerek insanların kaliteli ve faydalı içeriklere ulaşmasını amaç edinmiştir. Milyonlarca site içinde Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına en iyi ve en doğru sonuçları sunmak ister. Sizin de bu sonuçların içinde olmanız gerekir. Çünkü web sitenize trafik bu şekilde gelir, bir blog iseniz daha çok okunursunuz, bir e-ticaret sitesi iseniz daha çok satış yaparsınız. 

Mükemmel bir siteniz olsa bile arama sonuçlarında üst sıralarda olmayıp, trafik çekemedikten sonra bir önemi yoktur. Yapılan araştırmaya göre ziyaretçilerin çok büyük bir bölümü çıkan sonuçlarda sadece ilk sayfaya bakarlar. Bunu kendinizden de test edebilirsiniz. Mesela Google’ye “Kişisel blog” diye aratıp baktığınız sadece ilk sayfadaki hatta ilk üç sıradaki sitelere girersiniz. Eğer aradığınızı bulamazsanız, aradığınız kelimeyi değiştirirsiniz “Kişisel blog nedir” gibi. Çoğu zaman ikinci, üçüncü sayfaya gitmezseniz bile. İşte Seo bu kadar önemlidir. 

Tabi bu kadar da kolay değil. Seo çalışmaları kısa süreli sonuç alınabilecek bir işlem değildir. Etkili ve doğru bir şekilde kullanıldığında sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) doğal bir şekilde üst sıralara doğru yükselir. Üst sıralara çıkmak yetmez burada kalıcı olmak da gerekir. Tabi bunun için iyi bir seo bilgisi ve seo eğitimi almak şarttır. 

SEO Eğitimi

Yukarıda seo’nun ne olduğunu anlayıp, neden gerekli olduğunu kavradık. Gittikçe önemini arttıran seo ve popüler bir meslek haline gelen seo uzmanlığı/danışmalığı için alınacak eğitim oldukça önemli. Seo eğitimi konusunda kendini kanıtlamış, sektörde söz sahibi olmuş birinden alınacak eğitim size hem zamandan hem de fazladan verilecek maliyetten kurtarır. 

Konunun girişinde de belirttiğim gibi Seo eğitimi alınacak kişi iyi seçilmelidir. Benim uzun yıllardır takip ettiğim ve seo eğitimi için önerdiğim kişi Ayhan Karaman‘dır. Kendisi oldukça ilgili ve bilgilidir.İnsanlara karşı güler yüzlü ve bu konuda bir marka olmuş kişidir. 

İster bu işe yeni başlamış biri olun ister uzman veya bir ajansta içerik yazarı ya da kendinize ait işletmenin sahibi olun fark etmez. Bu eğitim sayesinde yetkin bir seo bilgisine sahip olabilirsiniz. Web sitenizi yükseltmek için gerekli bilgileri edinmiş oluyorsunuz. Eğitimi alan kişilere de ömür boyu danışmanlık sağlamaktadır.  

Online SEO Eğitimi

Günümüz dijital dünyası hızla büyüyor. Mobil telefonların gelişmesiyle neredeyse hepimiz gününün büyük bir bölümünü internette geçirerek günde onlarca şey aratıyoruz. Eğer bir web sitemiz varsa satışları ve marka bilinirliğini arttırmak, hitinizi yükseltmek, daha düşük maliyetlerle firmanızın değerini arttırmak için Seo bilmek gerekir. Seo eğitiminin önemi işte tam burada başlıyor.  

Online seo eğitimiyle, eğitimler çevrimiçi olmaktadır. Çevrimiçi online eğitimlerin ardından daha sonradan da izleyebilmeniz için hd kalitede kayıt altına alınıyor. Bu eğitim sayesinde Goole’a sitemizi sevdirip üst sıralarda olmak o kadar da zor bir şey değil.  

Birebir ve Uygulamalı SEO Eğitimi 

Ayhan Karaman’ın eğitiminin en güzel yanı da Birebir ve Uygulamalı SEO Eğitimi olmasıdır. Uygulamalı Seo eğitimleriyle öğrendiklerinizi hayata geçirmeye olanak sağlar. Takıldığınız ya da aklınızda kalan sorulara cevap vererek birebir size destek sağlar. Eğitim devam ederken kendi web siteniz üzerinden öğrendiklerinizi uygulayarak pekiştirirsiniz. Eee insan aklı öğrendiklerini uygulamaz, sadece teoride bırakırsa etkili bir eğitim olmaz. Aşağıdaki görselde Ayhan Karaman’dan eğitimin sonucunu görmektesiniz.

online seo eğitimi
Ayhan Karaman SEO Eğitimi alanlarından sonucu

Sık Sorulan Sorular 

Eğitimi Nasıl Yapılıyor?

Eğitim çevrimiçidir. Türkiye’de ilk defa gerçek zamanlı, birebir eğitim gerçekleştiren girişim olma unvanını da taşımakta. Hazır videoların ardından gerçek zamanlı eğitimler başlamaktadır. Size gönderilen bağlantı ile eğitimlere başlayabilirsiniz.

Eğitimler Kayıt Altına Alınıyor mu?

Evet. Hazır derslerin dışında online derslerde HD olarak kayıt altına alınıyor. Tekrar yapabilirsiniz.

Bizim Seçeceğimiz Bir Web Sitesiyle İlerleyebiliyor muyuz?

Eğitimlerde sizin bir web siteniz üzerinden ilerleniyor. Hem SEO yapıyor hem de uyguluyorsunuz.

Eğitim Ne Kadar Sürüyor?

Toplamda 4 haftalık bir eğitim. Ilk 2 hafta öğrenme ve uygulama, son 2 hafta ise performans ve değerlendirme süreci işleniyor.

Neden Ayhan KARAMAN?

Yukarıda birçok şey anlattık. Ayhan Karaman bu işte en iyisi. Ayhan Karaman’ın youtube kanalında eğitime katılanların görüşlerini izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak günümüz internet dünyasında arama sonuçlarında ilk sırada olmak çok büyük önem taşımaktadır. Rakiplerin bir adım hatta birkaç adım önüne geçmek sizin gelirlerinizi ve internet ortamında tanınırlığınızı oldukça artırır. Bir web siteniz varsa ister yeni başlayan olun isterse uzman olun seo bilmek ve öğrenmek büyük bir gerekliliktir. Bunu işinde profesyonel bir kişiden seo eğitimi alarak gerçekleştirebilirsiniz. Herkese seo’nun en püf noktalarını öğreten, eğitim konusunda 6 yıldır profesyonel hizmet veren Ayhan Karaman’ı önerebilirim. Değerli düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir