BlogİnstagramSosyal Ağlar

instagram Ortak Paylaşım Özelliği

Şu sıralar getirdiği özelliklerle gündem olan instagram yeni bir özellikle karşımızda. Bu özelliğimizin adı Collabs yani katkıda bulunanlar, bir başka deyişle ortak paylaşım. Bir süredir kısıtlı bir kitleye sunulan özellik artık yavaş yavaş herkese açılıyor.

İnstagram Collab nedir ve ne fayda sağlar?

İnstagram Collab bir gönderi veya reels videosunu arkadaşlarımızla ya da iş birliği yaptığımız kişilerle ortaklaşa paylaşmaya imkan sağlıyor. Başka bir profille birlikte aynı içeriği hem kendimizin hem de diğer kişinin takipçilerine gözükecek şekilde paylaşabiliyoruz. Tabi bunu karşı tarafın kabul etmesi gerekli.

Ortak paylaşım(collab) özelliği hem daha fazla erişim hem de iki hesabın takipçilerinden aldığı beğeni, yorum sayesinde daha fazla etkileşim kazandırıyor. İki hesabında postun istatistiklerine erişebiliyor olması iş birliği yapanlara büyük yarar sağlıyor. Fasulyenin faydalarına da değindiğimize göre lafı fazla uzatmadan instagram ortak paylaşım nasıl yapılır? ona bakalım.

instagram ortak paylaşım nasıl yapılır?

  • Normal bir şekilde yeni gönderi oluşturarak paylaşacağımız görseli veya reelsi seçip ilerliyoruz.
  • Açıklama yazma kısmının altında bulunan  ”Kişileri Etiketle” seçeneğini tıklıyoruz.
  • “Katkıda Bulunan Davet Et” tıklayıp, ortak paylaşım yapacağımız kişiyi aratarak seçiyoruz ve paylaşıyoruz.
  • Hepsi bu kadar. Diğer profil isteği onayladığı taktirde her iki profilde paylaşım gerçekleşecek.
instagram katkıda bulunanlar/ ortak post nasıl atılır
insta ortak post nasıl atılır?

İnstagram ortak paylaşım(katkıda bulunanlar) daveti nasıl kabul edilir?

Biri sizi katkıda bulunan olarak davet ettiyse, mesaj kutunuza bir bildirim gelmektedir. Mesaj kutunuza gidip “Davetiyeyi Görüntüle” dedikten sonra “Gözden Geçir” deyip kabul veya reddedebilirsiniz.

Daha sonra işbirliğinden vazgeçip bunu iptal etmek istiyorsanız: Gönderinin sağ üstünde bulunan üç noktaya tıklayıp Paylaşımı Durdur diyebilirsiniz.

instagram collab nasıl atılır
instagram ortak post

Ben bu özelliği ve bununla birlikte gelen Bilgisayardan instagram’a Fotoğraf ve Video Yükleme kullanma özelliğini gerçekten sevdim. Etkileşimi düşmüş sayfalarda erişiminizi ya da takipçisini arttırmak için kullanılabilirsiniz. Mesela ben, takipçisi çok olan bir sayfam ile daha düşük takipçili sayfamla ortak paylaşım yaparak etkileşimini ve takipçisini artırmak için kullanıyorum. Ayrıca sevgiliniz/eşinizle beraber ortak paylaşım yaparak farklı bir açıdan da kullanabilirsiniz 🙂

Siz bu instagram ortak paylaşım(collab) özelliği beğendiniz mi? Sizce fayda sağlar mı? Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. Bir başka blog yazısında görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir