Blog

Kişisel Blog Nedir Nasıl Açılır? Rehberi

Kısaca Kişisel blog rehberi

kişisel blog nedir nasıl açılır
kişisel blog nedir kişisel blog nasıl açılır rehberi

Web site işlerine merak salan ya da web site işlerinden para kazanmak isteyenlerin araştırdıklarında karşılarına ilk çıkan, duydukları ilk şeylerden biri kişisel blog’dur. Peki bu kişisel blog nedir? Kişisel Blog nasıl oluşturulur?

Olabildiğince aklıma gelen her soruya, başlığa değinmek istiyorum, fazla uzatmadan akıllardaki tüm soruların cevabını vermek istiyorum bu yazıda. Onun için biraz uzun bir yazı olacak gibi. Yazı sonunda aklınızda bir soru olursa yorumlarda yazabilirsiniz. Hadi gelin başlayalım.

Kişisel blog nedir?

Kişisel blog ne demek; Adından da anlaşılacağı gibi bir insanın kendi fikirlerini, kendi yeteneklerini, ilgi alanlarını, samimi bir dille web sitesinde yazarak diğer insanlarla paylaşmasıdır. Bu kimi zaman ilgili olduğu bir konuda olabilirken kimi zaman da izlediği bir filmi veya okuduğu kitabı yorumlamasından tutun da kendi mesleğiyle ilgili bilgileri takipçileriyle paylaşması şeklinde olabilir. Dediğim gibi bu tamamen kişisel olduğu için herhangi bir konusu yoktur, kişi neyle ilgiliyse onunla ilgili yazabilir. Havadan sudan bile olabilir ne gerek var kısıtlamaya…

Her ne kadar günümüzde insanlar okumayı çok sevmeyip bloglar yerine, bunun videolu şekli olan vlogları tercih etse de hala önemli bir yer tutmaktadır. Bu kişisel bloglar tek kuruş harcanmadan açılabileceği gibi sunucu, alan adı gibi düşük masraflar ödenerek de açılabilir.

Kişisel blog sadece yazarak değil instagram gibi sosyal medya siteleriyle çizim, fotoğraf şeklinde de olabilir. Kendinize bir konsept belirleyip çektiğiniz fotoğrafları paylaşıp takipçinizi arttırabilirsiniz. Biz bu konuda internet sitesi üzerinde duracağız.

Bu kadar uzun bir tanıma gerek var mıydı? Kim okuyacak şimdi bunu? dediğinizi duyar gibiyim ama insanın yazdıkça yazası geliyor…

Kişisel blog nasıl açılır?

Kişisel blog nasıl açılır?” Demeden önce kendimizi şunu soracağız ben buna herhangi bir ücret ödemek istiyor muyum? istemiyor muyum? Bunun cevabını kendimize verdikten sonra işe koyulabiliriz. Benim tavsiyem ilk olarak ücretsiz yardımcı sitelerden başlayıp ilerledikçe website açmaya atılabilirsiniz. Ücretsiz blog açmak için birkaç seçeneğimiz mevcut. Ücretsiz kişisel blog açma siteleri;

Bu seçenekleri daha da çoğaltabiliriz. Ama benim burada önerdiğim Blogspot’tur. Google hesabınızla oluşturabilir, basit ve anlaşılır bir yönetim paneliyle rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Biraz daha bilgi edindikten sonra ücretli blog’unuzu açmanızı öneririm. Bunun için kendinize bir adet domain (yani alan adı) satın alıp ve host (sunucu) kiralamanız gerekmektedir. Domain nedir derseniz en kısa tabirle “.com .net .org” gibi siteler açmanız için alan adıdır. Bunları Google’a yazarak satın alabilirsiniz.

Buna karar verdikten sonra kendinize bir site ismi bulmalısınız. Bu isim kendi adınız soyadınız da olabilir ya da sizi anlatan bir takma isim de olabilir. Unutmamanız gereken nokta ise bunu sonradan değiştiremeyeceğiniz olmalıdır.

Sıra geldi Kişisel blog’a uygun bir tema bulmaya. İnsanları uğraştırmayan, içeriklerinizle uyumlu, okurken okuyucuyu boğmayan, yazı fontları güzel ve en önemlisi kişisel bloga uygun bir tema seçmelisiniz. Temalar ikiye ayrılır. Ücretli ve ücretsiz temalar. Blogspot ve wordpress için binlerce ücretsiz tema mevcut. Küçük bir araştırma yaparak ücretsiz temaları ön izlemesine bakarak seçip sitenize kurabilirsiniz. Ücretli temalar ise tema satan yerlerden lisans alınarak yapılır. Başlangıç için ücretsiz temalar seçmeniz önerimdir.

Kişisel Bloguma Nasıl ziyaretçi çekerim?

Bloguma nasıl ziyaretçi çekerim? İnsanlar benim yazdıklarımı okumuyor. Sitemin trafiğini nasıl artırabilirim? Evet en çok akla takılan şeylerin başında geliyor. “Blogu açtım eee şimdi beni kim okuyacak?” bu baştan sona ayrıntılı şekilde ele alınacak konulardan biri ama kısaca değinelim. Yeni başlayanlar şöyle bir yol izleyebilirler.

 • İlk olarak insanların okuyacağı, özgün ve kaliteli yazılar yazmalısınız.
 • Temanız hızlı ve gösterişli olmalıdır, temanızı özenle seçin.
 • Blogunuzu sürekli güncel tutun. Bir iki yazı yazdım kimse okumadı şeklinde umutsuzluğa kapılmadan yazı sayınızı arttırın.
 • Sosyal medyayı aktif kullanın. İlk zamanlarda yazdığınız yazıları arkadaşlarınıza gönderip okumasını sağlayabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda karşınıza SEO gibi terimler çıkacaktır. SEO uyumlu yazılar yazdıkça arama motorlarında üst sıralara yükselebilirsiniz bu da size ziyaretçi olarak geri döner. Blog kavramını iyice öğrendikten sonra SEO konusunu araştırıp yazılarınızı kurallara uygun yazmalısınız.

Kişisel blog’da para kazanabilir miyim?

Kişisel blog’ta para kazanılır mı? Evet kazanabilirsiniz. Fakat bugün blog’u açayım iki-üç gün sonra para gelsin dersek bir hayal dünyasında yaşarız. Ülkemizde yazı okuyan kesimin oranı ortadayken kişisel blogtan para kazanmak biraz zordur. Belirli bir ziyaretçiye ulaşan blog’lar bir kazanç elde etmeye başlar. Bu da özveri, uğraş ister.

kişisel blog para kazanılır mı
kişisel blogtan para kazanılır mı

Kişisel bloglardan Google AdSense, tanıtım yazıları, satış ortaklığı (Affiliate marketing) gibi reklam türleriyle para kazanmak mümkündür.

En çok merak edilen konulardan biri bu olduğu için yazıda üst kısımlarda bir an önce merakınızı gidermek istedim. 😊)

Kişisel blog’da neler yapılmaz?

Kişisel blog’da her şey yazılır dedik evet ama gel gelelim ki siz bir haber sitesi, siz bir teknoloji sitesi değilsiniz. Sürekli bu şekilde yazarsanız kişisel blog’dan uzaklaşmaya başlarsınız. Buna dikkat edip yazılarınızı yazabiliriz.

İnsanların sizi neden okuyacak? İnsanlara katkınız ne? Bu cevapları kendinize verip ona göre yazmalısınız.

En çok duyduğum şeylerden biri ise “yazacak bir şey bulamıyorum” oluyor. Bunu en basit şekilde mesela; akıllı telefonunuzda kullandığınız işinizi kolaylaştıran, pek bilinmeyen uygulamaları kendi dilinizle anlatıp aşabilirsiniz. Tabi zorlamamak şartıyla. Zorla yapılan işlerin kalitesi pek iyi olmuyor. Sonuçta her gün yazacaksınız diye bir kural yok.

Neden Kişisel Blog açmalıyım? Kişisel bloğun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Neden kişisel blog açmalıyım? İlk olarak şunu söyleyeyim bunlar tamamen benim düşüncelerim ve deneyimlerim. Her gün milyonlarca insan bütün gün elinden telefonunu düşürmeden internette bir şeyler arıyor. En başta yazdıklarınızı insanlara okutmak, size büyük bir mutluluk verecektir. Bu aradıkları şeyleri sizin yazılarınızda bulduklarını düşünsenize, gerçekten keyif veren bir şey (en azından benim için öyle).

İnternet ortamında bir yer edinmenize, tanınmanıza olanak sağlar. Varsa portfolyonuzu kişisel blogunuzda paylaşarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak için güzel bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Kişisel blog açmanın avantajları;

 • Kaleminizi güçlendirir. Türkçe kurallarına hakim olmanızı sağlar.
 • İnternet ortamında tanınmanızı sağlar.
 • Ek gelir kapısı olabilir.
 • Sizin için bir uğraş, hobi olabilir.
 • Yazmak için araştırdıkça, bilginiz ve deneyiminiz artar.

Kişisel blog açmanın dezavantajları;

 • Yazılarınızın okunmaması sizi umutsuzluğa sürükleyebilir.
 • Maddi beklentinizi karşılamayabilir.
 • Bir süre sonra sıkılıp web site işlerini bırakabilirsiniz.

Kısaca özet geçmek gerekirse kişisel blog kendi ilgi alanlarımızda, kendi düşüncelerimize özgürce yazdığımız kişisel sitemizdir. Duruma göre ücretli veya ücretsiz oluşturabiliriz. Belli bir düzeyden sonra bundan para da kazanabiliriz. Bizim için güzel bir uğraş…

Bu başlıklara daha ayrıntılı değinebiliriz. Daha fazla uzatmamak için burada bitiriyorum. Belki ilerleyen zamanlarda bu başlıkları en ince ayrıntısına kadar farklı konularda ele alıp yazabilirim şimdilik bu kadar. Aklınıza takılan veyahut sormak istediğiniz her şeyi yoruma yazabilirsiniz.

9 thoughts on “Kişisel Blog Nedir Nasıl Açılır? Rehberi

 • Sinan

  Kişisel blog açmayı düşünüyordum aklımdaki tüm soruların cevabını kısa ve öz vermişsin blog açmak isteyenler için güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık

  Yanıtla
  • güzel yorumlarınız için teşekkür ederim yararlı olduysa ne mutlu bana… kişisel blog açınca ilk ziyaretçiniz ben olacağım 😀

   Yanıtla
  • Recep

   Çok güzel bir yazı olmuş. Bende bugünlerde kişisel blog açmayı düşünüyordum.Merak ettiğim soruların cevaplarını vermişsiniz her şey için teşekkür ederim elinize sağlık.

   Yanıtla
   • Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Blog’unuzu açınca ol hitli olsun…

    Yanıtla
 • Davut

  son zamanlarda gelişen internet dünyasında artık kişisel blogların önemi gün geçtikçe artmakta çok faydalı bir yazı olmuş daha fazla paylaşımlarınızı bekleriz

  Yanıtla
  • Evet aynen öyle gitgide önemi artmakta. Kendinimizi tanıtmak için kişisel bloglar bir gereklilik halinde olduğunu düşünüyorum. Vakit buldukça blogu aktif tutmaya çalışacağım yorumunuz için teşekkürler…

   Yanıtla
 • Melike

  bence daha kapsamlı yaparsanız eğer daha çok kişiye yön verebilirsiniz. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 • Asude

  çok başarılı olmuş diğer ki konularınız da site yapımı hazır siteler hakkında olabilir mi ?

  Yanıtla
  • teşekkürler, blogspot konusu hakkından ayrıntılı bir içerik hazırlayacağım yakında

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir